Chcete koupit morče? Jděte na kurz
Domácí mazlíček v naší rodině dlouho chyběl. Touha byla, ale zároveň jsem měla strach, jak to všechno zvládnu. Přeci jen už takhle toho bylo dost a před jedenáctou jsem ulehala málokdy. Pak však vesmír zastavil svět a já usoudila, že je čas. Po dlouhém sbírání odvahy vyhrálo morče.
Titulek je samozřejmě trošku nadsázka, ale stejně jako vše „nové“, i domácí mazlíček je zprvu trošku výzvou. O to víc, pokud máte tendece to dělat správně. Ať to vlastně znamená cokoli. Nebo jste někdy v minulosti morče měli. To je možná ještě těžší. Nejprve se mlátíte ode zdi ke zdi a pak se ustálíte někde ve středu. Tento článek vznikl jako reakce na mé zoufalé hledání informací, sem tam nějakou tu botu a skřípění zubů, když jsem místo odpovědí získala jen poučování. Pak jsem měla pocit, že jsem nejdřív měla vystudovat vyšší odbornou morčecí, než jsem toho hlodavce pořídila. Ve finále jsem aplikovala principy z ochočování andulek a světe div se, ono to fungovalo. Přesto je pár pravidel, která byste měli znát, protože vše jde potom snáz.
Morče: Nový vesmír v naší domácnosti
Najít domácího mazlíčka, abychom nerozhodili celý chod domácnosti nebylo tak docela snadné. Ve hře byly různé sny a představy, ale také strachy a obavy. Testovali jsme u známých, jak ke kterým zvířátkům děti přistupují, na co reagují a jak o nich vypráví. Ve hře zůstala suchozemská želva a morče. Pak nastala fáze vyptávání a sbírání informací. Morče se jevilo jako lepší volba. Zpravidla je „tulící“ a díky chovu v kleci můžete z domu odejít. Ačkoli jsme si předem něco načetli, i tak jsme byli v mnohém překvapeni. Ostatně jako, když máte první dítě… Je dobré se inspirovat v různých skupinách nebo na webech, ale zároveň si uchovat zdravý rozum a přizpůsobit se vaší situaci. Časem zjistíte, že některá doporučení jdou naprosto proti sobě a také, že je svět plný morčecích odborníků.
Na co se připravit, když kupujete morče
- Ujistěte sami sebe, že zvládnete zvířata obstarat i vy. A že se o ně má kdo postarat, když vyjede celá rodina na dovolenou.
- Najděte místo, kam klec dáte. My ji máme na zemi, aby morčata měla stálý přístup do výběhu a minimalizovali jsme riziko zranění kvůli pádu. Hodně lidí má však ubytování někde na stolech či na/ve starých skříních a morčata do výběhu nosí. Já pro ně preferovala volnost a náš byt to umožnil.
- Minimálně dvě? Ačkoli jsme sami začali s jedním morčetem, dospěli jsme k názoru, že dvě je mnohem lepší. Jsou parťáci. My měli štěstí, že se snesou, ale nemusí to být samozřejmost. Nedoporučuje se chovat morče např. s králíkem. Jednoduše jsou to „cizinci“ s jinými pravidly.
- Seznamovačka na neutrální půdě. Pokud pořídíte nové morče, pak je nutné dodržet pravidla seznamování. Důležitá je neutrální půda. Ano, je to důležité, protože morče je teritoriální a nováčka by mohlo nepěkně zranit.
- Dokud neteče krev, dobrý. Morčata mají vlastní způsob komunikace, proto se jim do toho nepleťte. Teprve až když jedno z morčat viditelně strádá (=krvácí, hubne…), je prostor na váš zásah. Morče nejde vychovat jako se to snažíme u dětí. Jejich svět je jiný! Maximálně je zmatete.
- Počítejte s tím, že seno je všude. Ano, všude.
- Bobky jsou všude. Ano, objevíte je i v kabelce. Nevím, jak to dělají, ale je to tak.
- Pokud používáte piliny nebo asan, jsou všude. Peletky dělají celkem bordel.
- Protože mají v kleci „jen“ cca 20cm proužek asanu, kam bobkují a čůrají, čistíme denně. Asan vyjde cca na měsíc. Podložku měníme 1x za 5–7 dní. Bobky z ní sbíráme denně. Někdy se tam vykadí, jindy prostě rozběhají po kleci.
- Stříhání drápků. Morče ječí, vy se klepete. Přesto je to nutné. Pokud drápky přerostou, pak vznikají otlaky a mohou se jim křivit tlapky a chůze je bolestivá. Je to třeba cca 1x za měsíc. Pozor v drápkách jsou ještě nervy, takže musíte stříhat až za tím (to bílé za růžovým). Pokud máte morče s černými drápky, je to napínavější… Pokud střihnete moc, teče krev. Nutné dezinfikovat a hlídat, aby se nezanítilo. Existují speciální kleštičky, ale my používáme klasické manikúrní nůžtičky (líp na to vidím).
- Kastrace – pokud chcete samce, je vhodné ho vykastrovat včas (tato sranda stojí i 2 500 Kč). My do toho šli. Teď je spokojenější a má vedle sebe partnerku. A pozor touhy a morčecí sex, když samice hárá se děje i po vykastrování. Jen je to „bez“ závazků.
- Naskakování je projev komunikace. Občas sledujeme, jak se naše samička snaží obskočit samce. Je to pokus o převzetí velení. Ta naše zatím neuspěla.
- Nastudujte zvuky.Morče vydává řadu zvuků, zkuste si přehrát z webu, co asi znamenají. Mezi základní patří Brrr a kroucení zadkem = já jsem tady šéf a zpěv (opravdu jako ptáček) = mám problém. Pak je tam řada dalších – kvííííík = najíst a žvatlání, když je spokojené.
Kde koupit morče?
Koupit morče je samo o sobě kovbojka. Je dobré, aby mělo alespoň 250 g a bylo cca 6 týdnů staré. Existuje několik možností, jak se k morčeti dostat:
- Zverimex – problém je, že často je zvíře nemocné, těhotné anebo jiného pohlaví, než bylo tvrzeno. Spíše bych nedoporučovala. My první pořídili na terrabazaru, takže naše první morče bylo míněno jako potrava pro hady. Na to jsme samozřejmě přišli až posléze…
- Narodila se nám miminka – obvykle je to inzerát, kdy si někdo právě pořídil morče ze zverimexu a místo jednoho má rázem čtyři. Pak se miminek snaží zbavit. Někdy je to bohužel skrytá množírna, na což však obvykle přijdete až ex-post.
- Množírna – to je víceméně nekontrolované množení zvířat mezi sebou. Morče je plodné a chytlavé, takže pokud žijí mezi sebou samci a samice, je těch mláďat fakt hodně. O rodičích se nic nedozvíte a je zde vysoká pravděpodobnost skrytých nemocí.
- Chovatelská stanice – jedinec, který má obvykle k morčatům bližší vztah a rozhodl zabývat chovem. Je to registrovaná jednotka. Samice i samci jsou tzv. uchovněni, to znamená, že splňují určité parametry na zdraví, vzhled a povahu. Zdravotní rizika i povaha zvířete se tedy dá díky dědičnosti dobře odhadnout. Naše druhé morče je odsud.
Morče a co dál? Kolik ta sranda stojí?
Malý uzlíček chlupů sice stojí kolem 100–500 Kč (některá plemena jsou dražší,), ale vy potřebujete mnohem víc. Pokud vybavení nepodědíte, počítejte s počáteční investicí cca 3 000 Kč a možná i víc.
- Klec – ta nejzákladnější v délce alespoň 100 cm v Hornbachu stojí kolem 1 000 Kč. Pro dvě morčata se doporučuje minimálně 120 cm (a tam jsou ceny klidně 3 000 Kč). My máme klec 100 cm a k tomu výběh (cca 700 Kč), do kterého kdykoli mohou. Mají schůdky z klece. A je vidět, že si od sebe občas potřebují odpočinout. Někdo chová morčata v teráriích a různých plastových nádobách. Zkušenost nemám, ale morče není had…
- Výběh – morče se rádo i proběhne. Někdo morčata pouští po bytě (kam je z klece donesou), my to řešíme výběhem, do kterého mají neustálý přístup. Podložkou jsou pěnové čtverce, na kterých si hrály děti, když byly malé. Pod tím je velký karton a čůrací podložky pro psy (ty vždy časem vyměníme). Vše se dobře udržuje a je to měkké.
- Podestýlka – morče má „nahaté“ nohy a také velmi citlivé, a tak nemůže žít v holé kleci. Měl by otlaky až do krve. Nejčastěji se doporučuje kombinace peletek a asanu (takové nadýchané bílé peletky). Ačkoli se dočtete, že hobliny nejsou vhodné, většina lidí hobliny používá. Je dobré zvolit neprašné a určené pro morčata (jsou trochu větší). Nejsou to piliny! My používáme předložku před vanu z Ikei v kombinaci s asanem (tam čůrají a kadí). Je to měkké, dobře se to udržuje, a podestýlka není všude. Morčata si na tom rádi hoví. Asan je skvělý, ale pekelně drahý (40 l cca za 400 Kč a pokud používáte do celé klece, vyjde to tak na 10 dní max).
- Schovávačky – příliš se nedoporučují domečky, protože můžete přehlédnout fakt, že morčeti něco je a pokud máte morčata dvě, mohou se tam zranit (jedno tam druhé zažene a pak kouše). My používáme patro v kleci, které se přidělá k mříži a pak ve výběhu různé mostíky, stan, tunel či židličku. Osvědčil se též ručník u boku výběhu, za nějž se schovávají.
- Seno – základní složka potravy, kterou musí mít morče pořád. Pokud máte pocit, že jen žerou, tak je to pocit správný a zdravý! Morče nemá trávení jako my, a proto pořád žere. Pokud žrát přestane (ve spánku se to nepočítá), pak zpozorněte, něco je špatně. U nás na dvě morčata padne 1 kg sena cca na týden. Cena se různí od 50–150 Kč.
- Tráva – tráva je pro ně fakt lahůdkou. Pokud je odpovídající teplota, je možné je nechávat ve výběhu venku na trávě. Doporučuje se s krytím vršku kvůli kočkám a dravcům. My trávu morčatům trháme a nosíme. Neměla by však být přemrzlá ani mokrá. Nadýmá, což může morče ohrozit na životě.
- Pítko – denně měníme vodu a přidáváme vitamin C. Chvíli trvá, než najdete to, co neteče.
- Zelenina – existují vybrané druhy zeleniny, které morče smí a ke kterým by naopak nemělo mít přístup. Základem je kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel), římský salát, řapíkatý celer, čekanka. Ocení i zelené z mrkve či petržel. Dáváme 2x denně v podobné časy (ráno a obvykle k večeru). Ovoce spíše pomálu jako mls, protože je plné cukrů. Ano, tloustnou…
- Vitamin C – ten morčata musí dostávat, jinak se zvyšuje riziko nemoci. Obvykle se přidává do pití v podobě prášku. My používáme špetku (na konec lžičky) Compositum do pítka. Vitaminy získávají také zeleninou a ovocem.
- Na přilepšenou – granule. Až se přihlásíte do nějaké morčecí skupiny, budete pravděpodobně zírat. Na výběr je na trhu velké množství věcí, ale pro morčata se doporučuje víceméně jen dvě značky: Versele-Laga a Nutrin (ceny ve stokorunách). Granule jsou zpestření, ne krmení. Morčata po nich tloustnou a obezita je nebezpečná i v jejich případě. My je máme jako mazlící prostředek. Sedí nám na nohou a pár granulí baští.
- Žádné obilí ani jádra z jablka – obilí je pro ně velmi nevhodné, stejně jako suchý chleba. Jádra z jablka jsou dokonce pro ně jedovatá
- Větve z ovocných stromů – potřebují něco okusovat. Jsou to hlodavci… Brousí si tím zuby.