Medvědí česnek je znovuobjevenou bylinou. Není náhodou, že jeho sílu potřebujeme právě na jaře. Lze jej totiž bez nadsázky označit za životabudič. Navíc pomáhá naše tělo detoxikovat. U nás v rodině své pevné místo sice ještě trochu hledá, ale pesto z medvědího česneku ho už má.
Hon na medvědí česnek způsobil, že řada míst, kde tradičně rostl je naprosto vypleněna. Já osobně sběr bylin vnímám tak, že máme nasbírat „jen“ to, co jsme skutečně schopni zpracovat a zbytek nechat ostatním anebo přírodě. V našem pražském okresu příliš medvědího česneku neroste, proto za ním musíme pokoutně mimo anebo vsadit na jemu podobný česnek podivný. Účinky jsou víceméně totožné. Jen nejsem tak zkušený bylinkář a konvalinky obvykle rostou velmi blízko… Nicméně testem, že zlomíte list se pravděpodobně mýlit nebudete. Typická vůně vás přesvědčí. Je dobré si připomenout, že se sbírají listy před květem! Účinek mají největší jako čerstvé.
Medvědí česnek je skutečnou blahodárnou bombou. Obsahuje obrovské množství vitaminu C (jen jako opáčko: posiluje imunitu, podílí se na zdraví kostí, zubů, cév, pomáhá vstřebávat železo…). Dále tu nalezneme látku allicin (dodává klasickou česnekovou vůni), které jsou připisovány účinky proti chřipce, nachlazení, respiračním potížím, průjmech a popere se i s koky (streptokok, stafylokok).
Medvědí česnek obvykle vyraší v jednu chvíli a nastává velká otázka, co s ním? My tvoříme pesto, ke kterému potřebujete: hrst mandlí na osobu, svazek medvědího česneku (ca 50 g/osoba), 3 lžíce olivového oleje (ideál extra panenský), sůl dle chuti.
Mandle mám ráda a dokážu je pojmout v mnoha podobách. Mandle jsou nezřídka tím, čím začínám den. Spolu s ořechy si jich pár vsypu do ranního bulguru nebo obilné kaše. Mandle jsou pro mne i nedílnou součástí pesta z medvědího česneku. Nejen, že medvědí česnek příjemně zjemní, ale dodají pestu ještě pár látek navíc. Jsou totiž plné vápníku, hořčíku, zinku, ale také manganu, různých flavonoidů a vlákniny. Najde se tu i vitamín E a něco málo sacharidů a tuky. Připisuje se jim tedy protizánětlivý a protivirový účinek, schopnost regulovat trávení a antioxidační účinky. Pokud to stihnu, ještě je před tvorbou pesta namočím (noc předem), díky čemuž se určitých méně prospěšných látek zbaví a jiné, povzbuzující zase přibudou. Jako bonus, mandle jsou lépe stravitelné a látky z nich snadněji využitelné.
Extra panenský olivový olej je vhodný právě do studené kuchyni, ačkoli jej mnozí používají i na smažení nebo jako podklad pro omáčky. Jeho jemná chuť a účinky jsou však nejsilnější právě tepelně neupravené. Olivové oleje obsahují hodně polyfenolů (antioxidanty), kyselinu olejovou a vitaminy E a K. Připisují se mu protizánětlivé účinky (tím nepřímo snižuje rizika vzniku diabetu, metabolického syndromu, kardiovaskulárních onemocnění a mnoho dalšího). Zajímavostí je, že kvalitní olivový olej je prevencí obezity, jednoduše se díky tomto typu obsažených tuků netloustne. Olivový olej také v žaludku pomáhá ničit nežádoucí bakterie, které se mohou podílet na vzniku žaludečních vředů. Zajímavostí je, že účinky olivového oleje se zvyšují v kombinaci s různými bylinami, jednou z nich je právě česnek, ale pak také rozmarýn nebo levandule.
Mezi další dobroty, které doma tvoříme patří hluchavkový sirup, sedmikráskový sirup, pampeliškový med a o něco později bezový sirup nebo celoročně zázvorový sirup. Letos zkoušíme ještě tinkturu z květu hluchavky a tinkturu z jehněd břízy. A jaké další bylinky u nás nesmí chybět: To se můžete dočíst v mém předchozím článku Moje cesta ke koření, ze kterého se staly bylinky.