Pravidelné a chutné potkávání s vitamíny
Cílená honba za vitaminy mě příliš nebaví, takže jsem se rozhodla pro přirozenou taktiku. Poohlédla jsem se po tom, co roste okolo, co můžu lehce nasbírat a pak využít. K mému překvapení toho není málo.
Protože jsme se letos ocitli v domácím vězení, rozhodla jsem se nepropadnout panice a využít času k věcem, které za normálních okolností zůstávají na pozadí. Jako první jsem se rozhlédla po okolí. K mému velkému upřímnému překvapení jsem zjistila, že v našem nejbližším okolí roste opravdu vydatná dávka dobrot, která lze pravidelně uždibovat i zužitkovat trvalejším způsobem. A to nejlepší? Dozrává to postupně. Přísun vitamínů je tedy zajištěn opravdu dlouho. Vedlo plodů je možné získat (ano, i v městských podmínkách) relativně velké množství bylin a dalších dobrot, ze kterých si pak vyrábíme sirupy.
Slunce
Než se vrhnu do jedlých záležitostí, nedá mi to a musím zmínit slunce. Právě sluníčko je totiž zdrojem jednoho ze zásadních vitamínů, který potřebujeme pro život. Vitamin D je skloňován jako prevence kdečeho. Osobně jsem toho názoru, že moderní farmakologická i kosmetická lobby se snaží prodat své výrobky, proto před tímto zdrojem života varují a démonizují jej. Ano, skutečně může ublížit, ale… Já si doslova na vlastní kůži letos ověřila, že pravidelným pobytem venku si pokožka na slunce přirozeně zvykne a já se letos po dlouhé době nespálila ani v letních dávkách.
Vitamin D: Klasicky pro zdravé kosti a klouby, zdravou svalovou hmotu. Vitamin D je však zásadní pro řadu dalších věcí, včetně správné imunitní reakce. Bez něj se neobejdeme.
Jahody
Lesní jahody jsou klasickou léčivkou tradičního bylinkářství. Ještě, než se objeví květy, měly by se natrhat listy, které se používají do odvarů. Lesní jahody potkáváme pravidelně na svazích v parku. Chce si vždy trošku pospíšit, protože na rozdíl od ostatních plodů, tyto pozná opravdu každý. Jahody však v našem jídelníčku pravidelně podporujeme samosběrem. Vytváříme z nich nejen jahodovou marmeládu, ale doslova je likvidujeme po kilech za syrova.
Využití jahody: Jahody jsou známy zejména pro vysoký obsah vitaminu C, ale jsou skvělé i pro obsah tříslovin (protizánětlivé a antibakteriální působení) a dalších látek (kyselina listová, vitamin E, karoteny, riboflavin a další vitaminy, vč. B). Jsou životabudičem, působí na trávení, povzbuzují štítnou žlázu.
Třešně
Začaly se objevovat nenápadně. Nejprve nabídly své krásné voňavé květy a postupně se přechylovaly na překvapivě chutné plody. V městském vydání se jedná buď o pořádně velké chrupky anebo malé, ale výrazné jedince. Mám ráda obojí, i když u těch zplaněných verzí se mi občas obličej pořádně zkrabatí.
Využití třešně: Působí při horečce, zlepšují pleť, jsou močopudné a projímavé, zklidňují pokožku, neutralizují kyselinu močovou.
Moruše
Pro mne to bylo letošní znovusetkání. Jako děti na sídlišti jsme se na nich pásly. Aleje ve starší zástavbě, které nikomu nepatřily. I dnes jsou sladké plody připomínkou časů, kdy jsme si více všímali toho, co se kolem nás děje. Nejprve jsem měla trochu špatné svědomí, že ty stromy ohlodávám „jen“ já, mé děti a pes, ale postupně jsem pochopila, že je to spíš tím, že lidé už netuší, o co jde a nemají zájem. Potěšilo mě, že pár starších ročníků se naopak s nadšením zatoulalo do minulosti a zatímco já visela na větvi, oni si i pomocí hůlky ukořistili pár sladkých plodů. Letos jsme zkusili i morušovou marmeládu.
Využití moruše: Jedná se o přírodní antibiotikum s protizánětlivým účinkem, jsou močopudné. Pomáhají se zahleněním (podporují vykašlávání) a též při aftech. Vitaminy a další látky podpoří ještě řadu dalších oblastí.
Špendlíky neboli mirabelky
Při podrobném zkoumání křoví jsem zjistila, že ne všechno je křoví. Z něčeho se vylouply keříky, které nabízely velmi chutné kulaté plody žluté, ale i červené barvy – špendlíky. Některé jsou kyselé, jiné slaďoučké. Jedny jdou krásně vyloupnout, jiné musíte risknout a obohatit jídelníček o případného červa. Já sama dávám přednost spíš kyselejší verzi.
Využití špendlíky: Celková podpora organismu, zejména nervové soustavy (odolnost proti stresu). Díky projímavému účinku se používají zejména při zácpě. Jsou bohaté na železo, zinek, ale také vápník a hořčík.
Ostružiny
Letní klasika, která si svou pozornost získá zejména tím, že vás chytne za kotník. Doslova. Moje achilovky letos poznaly tuto blízkost opravdu důkladně. Kromě trnů bývá úskalí trocha těch kopřiv, ale beru to tak, že si to zpestřuji o jógové pozice. K mému překvapení lze ostružiny a jejich vitaminy nalézt podél zahrad, odkud prchly před nenasytnými sekačkami.
Využití ostružiny: Ostružiny jsou skvělé pro regeneraci organismu, zlepšují stav cév (hemoroidy, křečové žíly…), využívají se při zánětech trávicího traktu. Skvělé při aftech, ale i dalších zánětech v ústech a krku.
Švestky
Slivovice není jediný způsob, jak si užít švestek. Já osobně preferuji takové ty kyselé a tvrdší, které jsou uvnitř ještě trochu zelené a ideálně bez obyvatel. Nepohrdnu ani malými sladkými plody, mám je však ráda rovnou ze stromu. Čím „starší“ jsou, tím mi přijde kůže taková příliš pružná (ztrácí se křehkost) a stávají se spíš bezchuťové. Vitaminy však najdete i u sušených.
Využití švestek: Skvělé na trávení (podporují střevní mikrobiom), vhodné i pro diabetiky. Využívají se i při rizicích v kardiovaskulární oblasti. Pecky se podobně jako ty od třešní využívají do nahřívacích polštářků. Dlouho drží teplo.
Jablka
I jablka najdeme nedaleko domu, aniž bychom na ně museli nutně útočit pod hávem noci. Jednoduše „nikomu“ nepatří. Plody tedy rozhodně nejsou pravidelné, zato jejich chuť je skvělá. Najdeme zde „letničky“, tedy první jablíčka, která vynikají křehkostí a kyselostí a také pozdější kusy. Ty zatím chodíme pozorovat.
Využití jablek: Posilují imunitu, krevní oběh, činnost svalů, trávení a také pomáhají řešit únavu. Ulevují při dně a jiných revmatických záležitostech. Tradičně se počítají jako detoxikační prostředek.
Trnky
Dalším z překvapení v našem okolí jsou trnky. Zatím jsme objevily pár keříků, ale to neznamená, že jich nebude ve finále víc. Chuť trnky je trochu pro odvážné, ale mně ta hořkost fakt chutná. Ideální je počkat až projdou prvními mrazíky. Vitaminy a látky v nich obsažených jsou intenzivnější.
Využití trnky: Svíravé účinky se využívají tradičně na záněty, proti průjmu a na zmírnění krvácení. Jsou skvělé také při zažívacích potížích. U dětí využívám na „zadní rýmu“, kdy pomáhá odhlenit.
Borůvky
Ach ta lesní klasika. Ta jediná není přímo u nás, ale vzhledem k častým výletům za turistikou je považuji za nedílnou součást našeho života. Už dávno nepropadám hysterii, když se řekne borůvky. Proč? Protože mě nečeká celodenní sběr do kyblíku, ale maximálně vydatné mlsání. Nevíce borůvek si užíváme na výletě. Víceméně v každém lese stojí za to se na chvíli zastavit a užít si tu specifickou chuť sladkokyselých modrých bobulek. Modré prsty jsou klasikou, které se vyrovná snad jen sběr moruší.
Využití borůvky: Borůvkám se připisuje pozitivní vliv na zrak, ale pomáhají mnohem víc. Využívají se při rýmě, zánětech v krku, ale také u průjmu.